roboting-logo
ArabicEnglishGermanItalianRussianTurkish
Toz Boya Ekipmanları

Toz Boya Ekipmanları

Kurutma Fırını: Kimyasal temizlik hattında yıkanan parçalar kurutma fırınına girer, fırın sıcaklığı 100°C ile 120°C arasında ayarlıdır, parça yüzeyi toz boya işlemi için tamamen kuru hale getirilir.

Robotlu Toz Boya Kabini: kurutma fırınından çıkan ve soğutma bölgesinde soğuyan parçalar boya kabinine girer, burada manuel veya robotik uygulama yapılabilmektedir, kabin SPK olarak adlandırdığımız zeminden süpürmeli tip kabindir, yani uygulama sırasında kabin zeminine dökülen toz boyalar otomatik hareketli manyetik süpürge vasıtası ile süpürülür ve elek depoya iletilir. 

Personel Yükseltme Platformu: Kabindeki boyama işlemi eğer parçalar yüksek ve manuel uygulama yapılıyorsa personelin üst noktalara ulaşması zor olacaktır, bu amaçla personel yükseltme platformu yerleştirilmiştir. Üst kısımlar boyanırken personel bir butona basarak istediği yüksekliğe ulaşabilir.

Toz Boya Uygulanmış Parçalar: Kabinden çıkan parçalar konveyör ile toz boya kürleme fırınına doğru ilerler.

Toz Boya Kürleme Fırını: Toz boya uygulanmış parçalar ortalama 200°(Boya özelliğine göre sıcaklık değişebilmektedir.) sıcaklıkta fırına sevk edilir. Yaklaşık 20 dk. Fırınlama yapılır ve kürlenen parçalar fırından çıkarılır.

Soğuma Bölgesi: fırından çıkarılan parçalar hem yüzey kalitesi, hemde boşaltma bölümündeki personelin boşaltabilmesi için soğutulmuş olması gereklidir. Bu amaçla fırından çıkarılan parçalar bir müddet konveyörde dolaştırılır ve soğuma sağlanır

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?