roboting-logo
ArabicEnglishGermanItalianRussianTurkish
İnfrared Fırınlar

İnfrared Fırınlar

infrared- NASIL ÇALIŞIR?

Kızılötesi Proses Isıtmasına Giriş

Kızılötesi enerji, çeşitli üretim süreçlerinde uygulama bulan en temel ısı biçimidir. Örneğin, kızılötesi fırınlar gibi kurutma ve ısıtma için kullanılır. Hepimiz enerji tasarrufu ile karşı karşıyayız. Kızılötesi enerji israfını önlemeye yardımcı olabilir mi? Nasıl verimli kullanılacağını bilmemiz koşuluyla, yapabilir. Esasen kızılötesi, dalga boylarında (mikron) ölçülen elektromanyetik bir olgudur. Elektromanyetik enerji parçacıkları, işlenecek malzemelerin yüzeyine saldırır ve ardından iletim devreye girer. Kızılötesini başarılı bir şekilde kullanmak için bu reaksiyonu anlamamız gerekir. Çoğu metal iyi bir ısı iletkeni görevi görür. Bununla birlikte, birçok durumda, iletkenlik istenenden daha azdır ve bu da ısı emilimi ve gecikmeye neden olur. Bazı malzemeler, ısının içeri girmesini önleyen bir yalıtkan görevi görebilir. Bu durumda, kızılötesi enerji iki taraftan uygulanmalıdır. En büyük avantajlarından biri, kızılötesi ısıya sahip ısıtma tünellerinin veya yapıların, konveksiyon fırınlarında gerektiği gibi ağır yalıtım gerektirmemesidir. Ancak, cereyanları önlemek için yanlarda kalkanlara ihtiyaç duyulabilir.Uygun maliyetli ısıtma sağlayan farklı malzeme ve konfigürasyonlardan yapılmış kızılötesi ısıtıcılar vardır. Casso-Solar, tanınmış bir kızılötesi ekipman üreticisidir ve endüstriler arasında çeşitli kızılötesi ısıtıcılar sunar. Ayrıca endüstriyel kızılötesi ekipmanların özelleştirilmiş tasarımlarını ve imalatını da sunuyoruz.

Kızılötesi sistemleri seçme

Kızılötesi sistemleri seçmeYanlış radyant ısıtıcı seçimindeki temel hatalar, böyle bir kurulumun verimsiz olmasına, işletme ve bakımının maliyetli olmasına neden olabilir. Bu nedenle, kızılötesinin gerçekte nasıl çalıştığını bulmak gerekir. Kızılötesi radyasyon temelde elektromanyetik enerjidir. Bu ölçülebilir enerji, kabaca üç tür yoğunluğa ayrılabilir:
 
  • 1.2 mikron kullanılabilir enerji ile başlayan ve 2.3 mikron civarında biten kısa dalgalı veya çok yüksek yoğunluklu radyasyon
  • 2,5 mikron civarında orta dalga ile yaklaşık 3,8 mikron arası orta yoğunluk
  • Düşük yoğunluklu uzun dalga veya uzak kızılötesi yaklaşık 3,8 ila 6

Uzun dalganın ötesinde, düşük sıcaklıklara neden olan verimsiz radyasyon nedeniyle kızılötesi kullanılmamalıdır. Kızılötesi enerji bir yüzey olgusudur. Örneğin, köpüğün işlenmesi radyan enerjinin zayıf bir iletkenidir. İnce köpük bile yalnızca bir taraftan yayılmamalıdır, çünkü bir yüzey hızla ısınırken, malzemede sıkışan hava veya maddeler yalıtkan görevi görür ve böylece ısı penetrasyonunu önemli ölçüde yavaşlatır. Ayrıca, yüzey alüminyum gibi parlaksa, kızılötesini yansıtabilir ve ileri geri sıçrayabilir. Bu da ısınmayı geciktirir. Enerjiyi kolayca emen nesneler veya malzemeler genellikle tatmin edici sonuçlar verir. Ancak bu tür bir uygulama, kızılötesi emisyonu uygulayabileceğimiz yerin sadece bir kısmıdır. Ayrıca radyan emisyonu ve hava akışını birleştirerek tatmin edici sonuçlar elde edebiliriz. Bazı durumlarda, kurumuş bir katın altında kabarcıklara neden olan yüzey sertleşmesinden kaçınmak gerekir. Radyan ısı ve havayı birleştirmek iyi sonuç verir; ancak radyant ısıtıcıyı soğutmadan hava uygulanmalıdır; aksi takdirde, enerji tüketimi önemli ölçüde artacaktır.

Dalga Boyu ve Sıcaklık

Radyasyonun dalga boyu daha yüksek sıcaklıklarda daha kısadır veya bunun tersi de geçerlidir. Bir ürünü ekonomik olarak işlemek için hangi sıcaklık/mikron seviyesi gereklidir? Bu, neyin işlendiğine ve hangi hızda olduğuna bağlıdır. Temel olarak, herhangi bir ürünün kızılötesine karşı kendi doğal reaksiyonu vardır. Buna “ısı emme faktörü” denir. Her malzeme türü, belirli bir dalga boyunda kategorize edilebilir ve bu, sıcaklık derecelerine çevrilebilir. Kızılötesi enerjiyi uygulamanın doğru yolunu bulmanıza yardımcı olması için her zaman bir kızılötesi radyasyon uygulamaları uzmanına danışmanız önerilir. Çoğu durumda, absorpsiyonun zirvesi düzleşir. Bunun nedeni, ısıl işleme tabi tutulacak malzemenin yalnızca bir temel tipe sahip olmamasının yanı sıra, tepe noktasını daha kısa veya daha uzun absorpsiyon faktörüne kaydırmaya katkıda bulunan katkı maddelerine sahip olmasıdır. Her durumda, kızılötesi, konveksiyon ısısından daha sıcak bir enerji kaynağıdır. Kızılötesi ısı her zaman doğrudan malzemelere uygulanır. Malzemenin bu doğrudan ısı kaynağına maruz kalması, aşırı ısınmayı ve hasarı önlemek için uygun şekilde zamanlanmalıdır. Kızılötesi fırınların yardımcı olabileceği yer burasıdır. Isı miktarını ve zamanlamasını kontrol etmek için tasarlanmıştır.

× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?