roboting-logo
ArabicEnglishGermanItalianRussianTurkish
Endüstriyel Fırınlar

Endüstriyel Fırınlar

Robocoating®, firmalara özel endüstriyel fırın sistemleri için tasarım, imalat, kurulum ve devreye alma hizmetleri sunar.

Aşağıdaki tiplerde endüstriyel fırınların imalatını yapmaktayız:kurutma fırınları , toplu fırınlar , kür fırınları , boya fırınları ve daha fazlası.

Robocoating®, Kurumsal üreticiler için endüstriyel fırınlar tasarlar ve üretir:

 • Otomotiv OEM’leri
 • Otomotiv Parça Tedarikçileri
 • Kompozit Sektörü
 • Kamyon,Treyler,Mobil Vinç Üreticileri
 • Motosiklet ve Parçaları İmalatçıları
 • Beyaz Eşya Sektörü

Robocoating®, Endüstriyel’in fırın tasarımı üç ana bölümden oluşmaktadır.

 • Fırın tipik olarak iki veya daha fazla bölüme ayrılır. İlk bölüm ısınma bölgesidir . Robocoating®, bir fırın için üç farklı ısıtma türü sunar:
 1. Kızılötesi (IR) lambalar
 2. Şartlanmış sıcak hava ile ısıtılan konveksiyon akışı
 3. Radyant ısıtma
Isınma bölgesi, parçanın kürlenmesinden değil, sadece aracın veya parçanın sıcaklığa getirilmesinden sorumludur. Bir Otomotiv araç gövdesi için ısınma bölgesi tipik olarak 10 dakikadır. Sıcaklık ayar noktası, kürlenmekte olan boya veya kaplamanın türüne göre değişecektir. Brülörün ısınma bölgesinde boyutlandırılması, aracın/parçaların, konveyör taşıyıcıların, konveyör zincirinin ve soğuktan başlıyorsa fırının kendisinin ısı yükü nedeniyle kritik öneme sahiptir.

 • Fırının bir sonraki bölümü , asıl boya kürünün gerçekleştiği bekletme bölgesidir . Metal parçalar için tutma bölgesi tipik olarak konveksiyon / cebri sıcak hava stili ile ısıtılır. Plastik parçalar için, plastik parçanın kendisini eritmemesi veya yumuşatmaması için daha düşük bir hava sıcaklığı kullanılır. Çoğu boyayı kürlemek için tutma bölgesi, kürleme sıcaklığında 18-20 dakikadır. Her boya tedarikçisi, uygun boya kürlenmesi için “kürlenme aralığını” veya zaman/sıcaklık penceresini belirleyecektir. Brülör boyutlandırması burada o kadar kritik değildir çünkü ısı yükü olmamalı, sadece sıcaklığı muhafaza etmelidir.
 • Endüstriyel bir fırının üçüncü önemli kısmı ısıtma sistemidir: ısıtıcı kabini, brülör, kanal sistemi, fan ve ısı eşanjörü (HEX) – varsa. Konveksiyon tipi fırınlarda bile birkaç tip ısıtma sistemi vardır: doğrudan ateşlemeli, dolaylı ateşlemeli ve yarı dolaylı ateşlemeli.

 1. Doğrudan ateşlemeli fırınlar bir ısı eşanjörü kullanmaz, sıcak, brülörle ateşlenen hava, yanma ürünleriyle birlikte doğrudan fırına gönderilir. Beyaz boyalar için bu, boya renginin sararmasına neden olabilir, bu nedenle doğrudan ateşlemeli fırınlar yalnızca Elektro kaplama (elektro kaplama), kaplama ve astar gibi katman altı kaplamalar için kullanılır. Kamyon kasaları veya servis parçaları için Elektroforetik veya siyah E-Coat boyalarda da kullanılabilir. Doğrudan ateşlemeli fırınlar, son kat, taban kat veya vernik için kullanılmaz.
 2. Dolaylı ateşlemeli fırınlar , taze ve temiz havayı ısıtmak için sıcak yanmış havayı kullanan bir havadan havaya ısı eşanjörü (HEX) kullanır. “Temiz” sıcak hava daha sonra fırının kendisine gönderilir. Bu sayede fırın içindeki sıcak hava yanma ürünlerinden arındırılır ve beyaza boyanan kısımlar sararmaz. Dolaylı ateşlemeli fırınlar daha güvenli kabul edilir, çünkü fırına gaz sızma riski yoktur ve fırından yeniden dolaştırılan VOC yüklü hava brülörün açık alevine ulaşmaz. Tipik olarak, dolaylı ateşlemeli fırınlar patlama tahliyesi gerektirmez.
 3. Yarı dolaylı fırınlar (veya yarı doğrudan fırınlar) daha az yaygındır, ancak bazen güvenlik için kullanılır. Yarı dolaylı fırında, brülör, temiz hava sağlayan bir yanma üfleyici ile kendi ateşleme odasında dengelenir. Isı eşanjörü yoktur, yanma fanı sıcak, ateşlenen havayı fırının devridaim kanalına iter ve fırına taşınır. Bu tasarımda, ısı eşanjörü olmadığı için yanma ürünleri hala fırına ulaşır, ancak fırında yanıp sönen solventler veya VOC’ler, doğrudan ateşlemeli bir fırında olduğu gibi asla brülöre ulaşmayacaktır.
 • Yukarıda değinilmeyen son kritik unsur, araçları veya parçaları fırın içinde hareket ettiren konveyördür. Tipik olarak, ısı yükü nedeniyle burada zincir tipi bir konveyör kullanılır. Yeni Robocoating®, fırın tasarımları, konveyör tahrik motorunu fırının dışına ve sadece zincir kısmını içeriye yerleştirir. Zincir ve taşıyıcı ayrıca, yalnızca aparat ve parçalar dışarı çıkacak şekilde metal bir kılıfla örtülebilir veya kaplanabilir. Bu, fırın üzerindeki ısı yükünü azaltır, fırının içindeki kiri ve yağı azaltır ve konveyörün kendisinin kaldırmasını uzatır.
× Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?